Home > Browse by Category > Milling > Milling Cutters > End Milling Cutters > Sherwood Cobalt Standard Length Roughing End Mill (Metric) – 20mm Cutting Diameter, 16mm Shank Diameter, 38mm Flute Length, 4 Flute (Boxed)
Sherwood Cobalt Standard Length Roughing End Mill (Metric) – 20mm Cutting Diameter, 16mm Shank Diameter, 38mm Flute Length, 4 Flute (Boxed)
£30.00 inc VAT
Out of stock, please contact us for alternatives.
Out of stock
Product Details
| Brand | Sherwood |
|---|---|
| Condition | New (Boxed) |
| Cutting Diameter | 20mm |
| Drill Length | Standard Length |
| Flute Length | 38mm |
| Material | Cobalt |
| Shank | Threaded Shank |
| Shank Diameter | 16mm |
| Unit of Measurement | Metric |
| Flute | 4 Flute |
